• יעקב הנגר

טיפים לתאורה במטבח

ויהי אור! - גרסת המטבח


לתאורה שתציבו במטבח שלכם תהיה השפעה ישירה על הבריאות, מצב הרוח והבטיחות שלכם, כך שמאד חשוב לשים לב מה הולך לאן וגם להיות טיפה יצירתיים זה אף פעם לא מזיק

קודם כל, כמה טיפים מהירים שמידית ישפרו לכם את הקסם במטבח :
פסי תאורה הם מאוד פופלריים- שילוב עדין של תאורת פסים ומונורות גליליות יורדות מונע צללים ויוצר סביבה רגועה במטבח

- מנורה תלויה- הצבת מנורה יורדת מעל שולחן האוכל, בעלת אהיל אטום יוצרת משטח אור שאינו מעייף את עיני הסועדים

- במקום להחביא את הכלים שלכם, האירו אותם - ריבוע קטן של תאורה מעל המדפים מוסיף ברק לכלי חרס מאוחסנים

- תאורת פלורסנט - בהירה מאוחרי כיסוי פרספקס שקוף מאירה את משטח הבישול טוב יותר ממנורה התלויה במרכז התקרה

- פתחו את הראש - תאורה מתוחכמת, סידור יעיל ועיצוב מעניין יוכלים להפוך כל מטבח למקום קסום, אז תהיו יצירתיים וזרמו עם התחושות שלכם כאשר אתם עוברים בין הסגנונות השונים

המטבח בראש ובראשונה – מקום עבודה

במטבח יש צורך בתאורה טובה כל הזמן. אור חשמל יחליף אור יום בימי סגריר או כדי להאיר פינות אפלות. המרכיב העיקרי של תאורה טובה הוא איכותו המושפעת מהצבעים וחומרי הגימור השונים המקיפים את מקורות האור. צבעים חיוורים נוטים להחזיר אור, וצבעים כהים קולטים אותו.

שטחים מחוספסים מעמעמים ומפזרים אור, ושטחים מבריקים גורמים להחזר אור היוצר סנוור. ברק הסנוור מעייף את העיניים ויש למנוע אותו על ידי הגנה וכיסוי מקורות האור ומניעת מעברים חדים בין אזורים מוארים וחשוכים.

עם זאת, חדר המואר באור אחיד מדי נראה משעמם וחסר ייחוד, יש אם כך לדאוג לאיזון בין שתי האפשרויות.


תאורת המטבח היעילה ביותר מושגת כאשר מקור האור אינו בולט לעין, בעוד שמשטחי העבודה מוארים ביעילות. יוצאת מכלל זה היא מנורה הבולטת לעין והמשמשת כאביזר קישוטי. סוגים שונים של תאורה נחוצים לאזורי המטבח השונים : לרקע כללי, לאזורי העבודה, לשולחן האוכל – לתצוגה מיוחדת , למכשירים שונים ולמקום האחסון.
תאורת משטחי עבודה – גם יפה וגם יעילה

השיטה הטובה ביותר להאיר את משטחי העבודה היא, לקבוע רצועת תאורה בצד התחתון של הארונות או המדפים העליונים וישר מעל הדלפקים. יש לחבר את המנורות לקצוות הקדמיים של הארונות, כך שהדלפקים יוארו באור שווה.

יש לכסות את המנורות בפס עץ, שיורכב לכל אורך הקנט התחתון של הארונות העליונים. במקום שאין בו ארונות עליונים אפשר למקם תאורה לדלפקים על הקיר או מהתקרה ישר מעליהם. מכסים לקולטי אדים מעל איזורי הבישול הם מקום טוב למיקום תאורה, המכוונת כלפי מטה אל התנור.

חשוב לראות גם את פנים התנור לפיכך אפשר למצוא היום ברוב התנורים מנורות פנימיות. אל תשכחו את התאורה בארונות האחסון, אם אפשר – התקינו תאורה פנימית, המופעל עם פתיחת הדלתתאורה כללית במטבח

תאורה כללית קודם צריכה להיות משופעת באופן ישיר מסגנון המטבח המעוצב. מטבח מודרני עלול להימצא כלא מתאים לתאורה צהובה חמימה, יתכן ועדיף להציב נורות לבנות ובהירות יותר בכדי להתאים את האור למטבח כזה.

כדאי להימנע מתאורה מרכזית מהתקרה, אם היא מקור אור יחידי, משום שכך תגרמו להטלת צללים על הדלפקים. תאורת רקע צריכה תמיד להיות כפופה לתאורת משטחי העבודה. תקרה מוארת במלואה אפשר ליצור על ידי תאורה פלורסנטית, המוסתרת מאוחרי שלבי שבכה בדוגמת תריס וכדומה. אורות אלה אפשר לחבר שני מעגלים נפרדים, כדי להשיג דרגות תאורה שונות. אפשר "לשטוף" את הקירות בתאורה הנובעת מהתקרה, ולהאיר את התקרות בתאורה המורכבת על הקצוות העליונים של הארונות העליונים. כשמשתמשים בתאורה מיוחדת כדי להאיר את התקרה, כדאי לזכור כי מספר נורות עם הספק נמוך יתנו תאורה אחידה ונעימה יותר מאשר תיתן מנורה אחת עם הספק רב.
תאורה מוסתרת מן העין

כשאתם ממקמים נורות נסתרות, בדקו שהן אכן מוסתרות מן

העין כאשר אתם יושבים או עומדים.

בדקו אם אין הן מתגלות לעין על ידי מראה או משטח מחזיר או כלשהו.

צריך שתהיה גישה נוחה לניקוי אביזרי התאורה ולהחלפת הנורות.שולחן האוכל

השתמשו במנורה תלויה על שרשרת, הניתנת להתאמה ולתלייה נמוך מעל השולחן האוכל. הנורה עצמה צריכה להיות מוסתרת מעין, כשיושבים לשולחן. מנורה כזו, עם תקע בתקרה, תהיה יעילה למקרה שתרצו להזיז את השולחן לצורך מסיבה או אירוע כלשהו. אלטרנטיבה למנורת השרשרת היא מנורה צילנדרית, היורדת מהתקרה וניתנת להתאמה. שולחן אוכל המומקם ליד דלתות חלונות הפונים לגינה, אפשר להאיר בצורה דרמטית על ידיד נקודות תאורה בגן, המאירות לכיוון השולחן הערוך והמואר על ידי נרות בלבד.0 צפיות

פרטים ליצירת קשר וכתובת העסק:

טלפון: 3779*

כתובת: גליס 30, פתח תקווה

שעות פתיחה

א', ב', ג', ד', ה' 09:00 - 20:00

ו'- 9:00-13:00